Kožný svrab

Autor Lucka

SvrabČasto sa vyskytuje len v nehygienických chovoch alebo pri poľovných psoch, ktoré sa používajú na brlohárenie.
Ochorenie spôsobuje zákožka svrabová, ktorá si v koži vyvrtáva chodbičky a pri pohybe psovi spôsobuje nepríjemný pocit svrbenia.

Príznaky

Koža je vplyvom sústavného dráždenia zapálená, červenkastá, srsť ľahko vypadáva. Na začiatku ochorenia zmeny možno len ťažko zistiť, ale pri rozšírení sa svrabu, klinické príznaky sú charakteristickejšie. Z poškodenej kože vyteká lymfa, ktorá na povrchu uschýna, na postihnutých miestach sa vytvárajú malé chrastičky. Svrbenie sa stupňuje v teplých miestnostiach, čo je spôsobené zvýšenou pohybovou aktivitou svrabovcov.
Svrab postihuje psov každého veku a najčastejšie sa vyskytuje na chrbte nosa, na ušniciach, na bruchu a na vnútorných plochách stehien.

Diagnóza

Stanovuje sa mikroskopickým vyšetrením zoškrabu z kože, ktoré treba opakovať v prípade negatívneho výsledku. Klinickým vyšetrením sa zisťuje veľké svrbenie, zapálená pokožka s chrastičkami, ktorá má sladkastý mdlý zápach.

Liečenie

Robí sa buď lokálne, keď sa masťou alebo roztokom natiera postihnutá plocha, alebo celkove vo forme kúpeľov.

Popri ošetrení postihnutého psa je dôležitá dezinfekcia prostredia a výstroja. Treba upozorniť, že svrab je ochorenie, ktoré sa môže preniesť aj na človeka.

Zdroj: P. Krajči a kol.: Zdravotná starostlivosť v drobnochove, PRÍRODA, Bratislava, 1989